11 ayın sultanı ramazanda beslenmeye aman dikkat

 

11 ayın sultanı ramazanda beslenmeye aman dikkat

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri Başdiyetisyeni Sunay Kütük, fazla tuzlu yiyecekler ve içeceklerin, gün süresince sıvı gereksinimini artırdığı amaçlı sahurda tüketilmemesi gerektiğini bildirdi.

Kütük, yaptığı açıklamada, sahurun oruca hazır hale getiren öğün olduğunu, bu nedenle atlanmaması gerektiğini belirtti.

Sahurda tüketilmesi gerekli olan yiyeceklere dikkat çeken Kütük, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

“Kan şekerini henüz yavaş yükselten ve öbür besinlere mukayese et henüz fazla tokluk duygusu yaratan et, süt, peynir, yoğurt, yumurta benzeri besinler ve bu besinlerden meydana gelen yemekler tüketin. Meyve ya da şekersiz hazırlanmış komposto da gün içinde susuz kalmamanızı ve sıvı gereksiniminizi tamamlamanıza destekçi olur. Fazla tuzlu yiyecekler ve içecekler, sözgelişi turşular, tuzlu ayran, zor tatlılar, börekler, gün süresince sıvı gereksinimini artırdığı amaçlı sahurda tüketilmemelidir. Ayrı Olarak mideyi uyarıcı meydana gelen bir sürü acılı ve baharatlı yemeklerden de uzak durunuz.”

İftar sofralarında da bir sürü yağlı yiyecekler ve hamurlu, şerbetli tatlılardan uzak durulması gerektiğinin her gün Kütük, iftar sofralarının olmazsa olmazı hurmanın güzel bir posa kaynağı ve kan şekerini düzenleyici olduğunu bildirdi.

Hazreti Peygamberin de hurmayı önerdiğini anımsatan Kütük, şunları kaydetti:

Peygamber efendimizSizden biriniz iftarını açtığında hurma ile açsın, çünkü o berekettir’ buyurmuştur.

bir kase çorba ve bol salata ile oruç açıldıktan daha sonra 15-20 dk bul vermelisiniz. Yemeğe bir miktar etli sebze yemeği ya da ızgara et ve zeytinyağlı sebze yemeği ile birlikte yoğurt ya da ayran ile aynı ritimde devam edilebilir. Gündelik almamız gerekli olan su ölçüsü 1,5-2 litredir. Bu su miktarını yemek anına denk getirmeden belirli aralıklarla tüketmemiz sağlık açısında henüz uygun olacaktır. Bir Sürü yağlı yiyecekler, hamurlu, şerbetli tatlılar metabolizmayı yavaşlatacağından kilo alımına sebep olacaktır. Bu besinler bu arada sindirim sistemi rahatsızlıklarını da bu süreçte eşliğinde getirir. Yemekten bir an önce daha sonra bu tarz besinler yemeniz yanlış bir davranış olacaktır. İftar sofranızdan 1,5 saat daha sonra hafif tatlılar (meyveli ya da sütlü tatlılar) tercih edilebilir. Bütün gün açlık ve hareket kısıtlılığı nedeniyle yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak amaçlı de iftardan 1,5 – 2 saat daha sonra hafif tempolu bir yürüyüş yapılabilir. Bu durum bu arada besinlerin sindirimine destekçi olurken kilo kontrolü yapılmasına da destekçi olacaktır.”

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print
sohbet