Oruc tutmak ruha ve bedene iyi geliyor

Oruc tutmak ruha ve bedene iyi geliyor

Bir disiplin meydana gelen orucun getirdiği tinsel balans tüm vücutta hissedilir. Sinir sisteminin yükselmiş cereyan yükü oruçluyken azalır ve baskı hafifler.

Ramazanda oruç tutmanın, dik tek motivasyon kaynağı olduğunu söyleyen Üsküdar Üniversitesi Etiler Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Evrensel, “Orucun bizzat içerisindeki şartlarına ve kurallarına harfiyen uymak birey psikolojisini temelden hedef meydan tek eğitim yöntemidir. Orucun birey psikolojisine kesin olarak pozitif katkıları vardır” dedi.
Belirsizliğin insanda endişe uyandırdığını hatırlatan ve insanın kesin ve kararlı olmayı arzuladığını vurgulayan Dr. Evrensel, “İnanmak netlik ve teslimiyettir. Oruç inanan inanların adına getirdiği tek ibadettir. İnanan insanda tinsel dinginlik ortaya çıkar. Kafasındaki sual işaretleri giderildiğinde rahatlar. Gelecekle alakalı endişeleri kaybolur. Tinsel dinginlik tüm vücutta hissedilir. Sinir sisteminin yükselmiş cereyan yükü azalır. Baskı hafifler. Tansiyon ve şeker seviyesi normalleşir. Vücut ritmi olması gerekli olan düzeye geriler. Bedensel ve tinsel yorgunluk nihai bulur. Bağışıklık sistemi güçlenir. Hastalıklara karşın direnç artar” diye konuştu.

RUHSAL BİR TERAPİ GİBİ
Orucun iradeyi güçlendirdiğini ve sabrı öğrettiğini söyleyen Dr. Evrensel, “Oruç sabretmektir. Gündelik yaşamın getirdiği kaygı, öfke, sinirlilik, saldırgan ve kırıcı davranışlar benzeri negatif baskı faktörlerini, orucun sabır özelliği dizginler. Bu olumsuzlukların zarar veren tesirleri oruç yardımıyla ortadan kalkar. Oruçla keyifli meydana gelen birey çöküntü ve ruhsal rahatsızlıklardan uzak kalır” dedi. Orucun bireyin kendine güvenini de artırdığını vurgulayan Dr. Evrensel, “Oruç iradeyi güçlendirir. Sabrı öğretir. Tinsel tek terapi gibidir. Belli tek süre boyunca zevk verici işlerden uzak durmayı, ertelemeyi ve nefsi kontrol altında tutmayı sağlar.

 

Oruç sembolik olarak tek sürü büyük anlamlar taşır. Sadece gıda alımını kısıtlamak değildir. Bu nedenle yalnız mide bağırsak sistemini ilgilendirmez. Tek şeyi yapabilme olanağı varken yapmamak tek sürü büyük tek olgunluk ve erdemdir. Oruç insanın erdem sahibi meydana gelmesine yol açar. Bunun yolunu öğretir. Neyi niye yaptığını bilen, kararlı, güçlü tek kişilik yapısının ortaya çıkmasını sağlar. Sadece ramazan ayında değil her an sorumluluklarını bilen, yalnızken bile nefsine uymayan, sağlam karakterli, ego sınırları net, kendisini ve dolayısıyla karşısındakini bilen, nerede durması gerektiğini algılayan, sınır ihlalleri yapmayan tek birey kişiliğinin gelişiminde tek sürü büyük tek katkı sağlar” diye konuştu.
HUZURLU İNSAN PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARDAN UZAK KALIR
Oruç iradeyi güçlendirir. Sabrı öğretir. Tinsel tek terapi gibidir. Belli tek süre boyunca dünya zevklerine dair işlerden uzak durmayı, ertelemeyi ve nefsi kontrol altında tutmayı sağlar. Oruçla keyifli meydana gelen birey çöküntü ve ruhsal rahatsızlıklardan uzak kalır.

Ziyneti Kocabıyık / TÜRKİYE GAZETESİ

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print
sohbet