Su Damacaları Mercek Altında

 

Sağlık Bakanlığı, damacana sularının üretiminden tüketiciye ulaşıncaya kadar her aşamada kontrolü için A’dan Z’ye her konuda düzenleme getirmeye hazırlanıyor. Bakanlığın firmalara görüş için gönderdiği taslağa göre, damacanayla ilgili alınacak online tedbirler şöyle:

 

Su Damacaları Mercek Altında

75 seferden fazla kullanılması önlenecek damacananın azami 3 yıllık, içindeki suyun ise 3 aylık ömrü takip altında olacak…

 

* Damacana üretim tarihi, üretim yeri, su üreticisi, su satış bayisi/ofisi ve su üretiminden satış bayisine kadar ki taşıma bilgileri kayıt altına alınacak.

* Damacana yıkama suyu sıcaklığı tespit edilecek. * Damacana dolum sayısı tespit edilecek ve 75 seferden fazla kullanılması önlenecek.

* Damacana ömründe 3 yıllık azami süre takip edilecek.

Taslağa göre su kalitesiyle ilgili ise şu önlemler alınacak: * Suya ait debi, iletkenlik, pH özellikleri belirli noktalarda ölçülecek.

* Su dolum zamanı ve tarihi tespit edilecek. * Üreticiyle ilgili bilgi sahibi olunacak.

* Su dağıtım ağı takip edilecek. * Su ömründe 3 aylık azami süre izlenecek.

Taslağa göre vatandaş, kullanacağı damacana suyla ilgili Kurum tarafından belirlenen detaylı bilgilere anlık erişebilecek, tıpkı ilaçlarda olduğu gibi, analiz sonuçlarına göre toplatılması gereken damacana suların tespit edilmesiyle en kısa sürede toplatma yapılabilecek, elde edilen verilerle kaçak üretim anlaşılacak ve gerekli tedbirler alınacak.(  online sohbet yap ) Takip ve denetim için her damacana “D-Kimlik” olarak adlandırılacak bir kimliğe sahip olacak. Bu amaçla uygun teknoloji seçilerek her damacana tekil olarak kimliklendirilecek, bu sayede damacanalı su, hayat döngüsü içerisinde takip edilecek. D-Kimlikli damacana üretildikten sonra, kimlik bilgileri, üretim tarihi ve gerekli diğer bilgiler güvenli bir iletişim hattı üzerinden DTS Merkezi Denetleme sürecine gönderilecek. Su üretim tesisine gelen tüm damacanalar su doldurma işleminden önce belirli sıcaklık aralığında (55-70 santigrat derece) yıkanacak. Sensörler vasıtasıyla ölçülen yıkama suyunun sıcaklığına zaman ve tarih bilgileri de eklenerek güvenli bir iletişim hattı üzerinden DTS Merkezi denetleme sürecine yollanacak. Bayiler, damacana suyu, D-kimlik kullanılarak DTS Merkezi denetleme sürecinden elde edilecek bilgilerin olduğu bir teslimat belgesiyle tüketiciye teslim edecek.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print
sohbet