Zayıflamak için egzersiz zamanlaması

Zayıflamak için en iyi egzersiz yoğunluğu nedir ?

Kardio yoğunluk

Zayıflamak için yaptığınız antrenmanın yoğunluk seviyesi ne olmalı ? Bu soru birçok insanın aklını karıştıran bir soru. İyi dizayn edilmiş bir zayıflama programının olmazsa olmazları;
1-Uygun bir diyet
2-Kardiyo
Bu yazıda kardiyo ve egzersiz üzerine yoğunlaşacağız. Yaptığınız kardiyo ve egzersizin yoğunluğu sizin zayıflamanız üzerinde çok büyük bir rol oynar. Düşük yoğunluklu egzersiz mi ? Orta yoğunlukta egzersiz mi yoksa yüksek yoğunluklu egzersiz mi sizin zayıflamanız için en doğru seçim ?

 

Zayıflamak için egzersiz zamanlaması

 
Öncelikle düşük, orta ve yüksek yoğunluklu egzersiz ile ne kastettiğimizden sözedelim.
Düşük yoğunluklu egzersiz
Günlük hayatımızdaki birçok aktivite düşük yoğunluklu egzersiz olarak nitelendirilebilir. Köpeğinizi gezdirmek, bisiklet sürmek, marketten aldığınız poşetleri taşımak vs.Düşük yoğunluklu egzersiz kalp ritminizi maksimum kalp ritminizin %40-60 aralığına gelmesini sağlayan egzersiz türüdür.
Maksimum kalp ritminiz = 220 – Yaşınız
Örneğin ; 30 yaşında bir kadın için 220-30=190 maksimum kalp ritmidir. Bunun %40-60 aralığı ise 76 ile 114 arasıdır.
Düşük yoğunluklu egzersizin yararları
Bu egzersiz türünün güzel yanı uzunca bir süre bu egzersizi yapabiliyor olmanızdır. Eklemlerinizin hareket kabiliyetini arttırır ve stres seviyenizi düşürür.
Orta yoğunluklu egzersiz
Uzmanlar genelde bireyin daha sağlıklı hale gelmesi ve zayıflaması için bu yoğunlukta egzersizi öneriyor.
Orta yoğunluklu egzersiz maksimum kalp ritminizin %60-80 aralığında tutulduğu egzersiz türüdür. Orta yoğunluklu egzersiz yaparken genellikle nefes nefese kalmazsınız ancak rahat biçimde konuşamayacak sıklıkta nefes alma ihtiyacı hissedersiniz.
Eğer diyet yapmıyorsanız haftada 250 dk yani yaklaşık 4 saat orta yoğunluklu egzersiz yaptığınız takdirde ciddi anlamda zayıflamanız mümkün. Eğer diyet yapıyorsanız bu süreyi 2,5-3 saate indirebilirsiniz.

Orta yoğunluklu egzersizin yararları
Orta yoğunluklu egzersiz yaptığınız zaman antrenmanınızdan sonra dahi metabolizma hızınız yüksek kalır ve hiçbirşey yapmasanız bile oturduğunuz yerde fazladan kalori yakmaya devam edersiniz kısaca zayıflamaya devam edersiniz. Dayanıklılığınızın artmasına, stres seviyenizin düşmesine ve kalbinizin güçlenmesine yardımcı olur.
Yüksek yoğunluk egzersiz kardiyo zayıflama
Yüksek yoğunluklu egzersizler sadece kısa süre boyunca yapabileceğiniz türden egzersizlerdir. Genellikle yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında nefes nefese kalırsınız. Kalp ritminizi maksimum kalp ritminizin (220-yaşınız) %80-90 aralığına gelmesini sağlayan egzersiz yoğunluğudur.
Yüksek yoğunluklu egzersizin faydaları
En hızlı şekilde zayıflamayı yüksek yoğunluklu egzersizler sağlar çünkü kısa sürede çok fazla miktarda kalori yakarsınız. Yalnız sadece kalp sağlığı çok iyi durumda olan bireyler yüksek yoğunluklu egzersizler yapmalıdır aksi takdirde kalp krizine kadar giden sonuçlarla karşılaşılabilir. Yüksek yoğunluklu egzersizler sırasında eğer vücudunuz ham ise sakatlanma riskiniz oldukça yüksektir.

 

Zayıflamak için egzersiz zamanlaması

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print
sohbet